Supportive in Pink | Popieranie w Różu

As a blogger I find that it's important to share information and spread awareness of certain things, not only provide good content for people to enjoy. For today's post I wanted to do my normal type of thing but adding a certain theme you could say to spread awareness or even just remind you how important some things are/what you can do about them. Since it's October it's the month of Cancer awareness and that's what I wanted to include. I had chosen pink as the theme colour of my outfit since pink is the colour to kind of support breast cancer. However, I don't want to just talk about breast cancer but cancer overall since there's many different types out there. I find that it's important to spread the word and try and help out as much as possible since I have lost members of the family to cancer and have people around me that have cancer. Cancer is something that has always being around, some of the types can be cured whilst others can't. Different people at different ages struggle with cancer therefore it is important to try and support people and the situation overall. For all you know cancer could effect you or your close ones and as sad as it is it's true. I am going to leave a link here if you wish to make a donation or read more about cancer/how you can help. We can all fight cancer together.
Even if you can't donate money you can do things such as the Race for life, donate belongings you no longer use to a charity shop or get invloved with other events such as charity walks. 


Jako blogerka to sądzę ze jest ważne dzielenie się informacjami, nie tylko robienie dobrych wpisów na bloga. Na dzisiejszy wpis chciałam zrobić to co zawsze dodając informacje o czymś ważnym dla mnie tak jak dla innych ludzi. Jest Październik i tutaj w Anglii to jest akurat miesiąc gdzie się wspiera ludzi z choroba raka. Na dzisiejszy strój jestem głównie ubrana na różowo dla tego że róż to jest kolor który tak jak by wspiera raka piersi. Ale chciałam dziś o rożnych typach raka pomówić nie tylko o jednym. Ja znajduje ten temat ważny i zawsze chce wspierać charytatywne cele jak chodzi o raka. Ja już osoby z rodziny straciłam przez raka i są osoby blisko mnie co chorują na raka. Rak to zawsze się znajdował miedzy ludźmi i miał duży efekt na zdrowie dużej grupy ludzi. Są typy raka które można leczyć a na inne to nie ma lekarstwa. Różni ludzie w różnych wiekach maja raka wiec jest ważne żeby wspierać jak się ma możliwość. Rak by mógł mieć wpływ na ciebie albo twoich bliskich. Wiem ze w Anglii jest Cancer Research który wspiera ludzi z rakiem i pomaga znajdować lekarstwa. Jak byście byli zainteresowani to u górze są linki. A tak ogólnie to radze różne charytatywne cele wspierać jak jest możliwość dla tego ze wszyscy razem możemy zwalczyć choroby i pomóc innym. 
So for this outfit I am wearing a pink cardigan/top/jumper type of thing in a pink/peach colour that compliments the pink bottoms I'm wearing from Select. Since it get's colder now I am wearing a white coat which adds a delicate touch to this outfit. To finish the outfit off I wore a black pair of heels from River Island and a gold necklace with pink details. If you wanted to you could warm up this outfit by adding boots and a scarf.


Wiec żeby ten strój zrobić dobrałam różowo-brzoskwiniową bluzkę/sweter który komplementuje różowe spodnie z sklepu Select. Pogoda się zimniejsza robi wiec dodałam płaszcz biały który delikatnie wygląda razem z reszta. Zakończyłam ten zestaw z czarnymi szpilkami z River Island i złotym naszyjnikiem który ma fragmenty różowe. Jak byście chcieli to można założyć kozaki zamiast szpilek i szalik jakiś żeby ocieplić taki strój.

Comments

Popular Posts