Valentino Spring Couture 2016


When it comes to Valentino I am never disappointed. Being someone that adores Couture fashion means I am always more than excited for the Couture collections to appear. I am amazed at how Valentino can always produce amazing collections, they include a lot of detail, different features and trends. This collection has some lovely and interesting details; for example the dragon detail on the dress. I also loved the different cuts of white dresses with the gold accessory which is included in half the looks. I feel like that is a statement for this collection. There is a variety of necklines and patterns within the designs which is interesting to see because it gives everyone inspiration regarding a lot of different styles. 
Was I expecting anything from this collection? No not really considering the fact I'm open to new things out there I always look forward to see if there's any surprises. The dragon on one of the dresses looks nice but it's not my go to look defintely. I feel like the main inspiration for this collection was the Chinese fashion because of the cuts of different pieces and patterns incorporated into the collection.Jak chodzi o Valentino to nigdy nie jestem niezadowolona. Jestem osoba która uwielbia kolekcje couture i to znaczy że zawsze jestem o wiele więcej niż podekscytowana żeby takie kolekcje się pojawiły. Jestem zdziwiona z tego powodu że marka Valentino zawsze ma przepiękne kolekcje które mają cudowne detale; na przykład smok na sukience. Jest też w kolekcji wielka ilość sukienek białych i te białe sukienki mają złoty dodatek który się znajduje na wielu kreacjach w tej kolekcji. To jest dużą częścią kolekcji z tego powodu że się teraz ludziom z Valentino będzie kojarzyć. Jest wiele różnych wycięć i kształtów kreacji, to jest dobre z tego powodu że wszystkim może dać inspiracji dotyczącej wiele stylów. 
Czy oczekiwałam coś od tej kolekcji? Zdecydowanie z tego powodu że uwielbiam widywać nowe kreacje, pomysły lub trendy więc jestem bardzo otwarta do nowych rzeczy. Zawsze szukam niespodzianek. Smok na jednej z sukienek jest piękny ale na pewno nie mój codzienny styl. Wygląda na to że główną inspiracją na tą kolekcje była chińska moda, tak mi się wydaje dla tego że są wycięcia w ubraniach sugerujące to i też kolekcja ma rożne wzory na przykład ten smok na sukience. 

Comments

 1. Amazing post dear,really interesting dresses! xx

  If you want please visit my blogs, it means so much to me:
  NEW POST ---> http://living-like-v.blogspot.ba/2016/02/my-morning-routine.html
  NEW POST ---> http://staliaisbae.blogspot.ba/2016/02/15th-episode-got-me-like.html

  ReplyDelete
  Replies
  1. Glad you liked this post and yeah the dresses are very interesting :) Xx

   Delete

Post a Comment

Popular Posts