Blogging Goals for 2017 | Postanowienia Noworoczne na Bloga

2017 is here so I might as well try and start it off well and positive. The first half of this year will be hectic with me trying to do many things that will reflect on my future. I was actually thinking last year about whether I will manage it all however, I've decided I should not put anything off. The longest I'll have to 'struggle' for is 6months, after that I will be 'free' to focus on things I really and truly love. I have set goals (you could say new years resolutions) for myself as a person and I have decided to keep them personal however I have decided to do the similar thing but for my blog. So obviously today I am doing no other but sharing with you all what I really want to achieve within blogging this year. 


1- At LEAST one post a week
This is important for me due to the fact I am going to be VERY busy and if I do not set myself a goal/amount I need to achieve something I will start slacking. Once I get used to it I will try to do two posts a week. 


2-Post content I love
If I don't love it why should I post it? Would I read it myself or am I just creating it for the sake of it? In reality it is hard to get inspired sometimes but we all face times where we are unable to be full of inspiration.


3- Stay motivated
I'm sure I'm not the only person that becomes lazy as soon as you get back home on a Friday. This year I might find that easier to battle due to the fact I will be doing something every Saturday therefore I have no other choice then to wake up motivated. But overall I just want to look forward to blogging and doing my own thing that makes me happy. 


4- Change up locations within my photos
I will try so hard to do that because we all know the same background over and over again gets boring. Another reason is that my garden isn't that inspirational AND we've all seen it a million times. 


5- Use Lookbook more 
I love Lookbook and the concept of it. BUT obviously me being me, for some reason I am always unable to use it regularly. I want to try using it more often so that I can get more out of it. 

____________________________________________________________________


2017 już nadszedł i doszłam do wniosku że chce żeby początek był dobry i pozytywny. Pierwsza połowa roku będzie jednym słowem trudna i dużo się będzie działo ale wszystko będzie miało wpływ na moją przyszłość. W tamtym roku myślałam żeby nie jedną rzecz odłożyć i czy rzeczywiście mi się wszystko uda utrzymać. Doszłam do wniosku że to tylko 6 miesięcy, i jak to się już skończy to będę mogła być wolna i robić to co kocham. Mam swoje własne postanowienia noworoczne którymi się nie będę dzielić lecz chciałam zrobić coś podobnego na tym blogu co jest z tym związane. Więc oczywiście, dziś się dowiecie co ja chce właśnie tu osiągnąć.


1- PRZYNAJMNIEJ jeden wpis każdego tygodnia
To jest dla mnie ważne dla tego że wiem to że ogólnie będę bardzo zajęta i jeżeli nie mam ilości ustalonej to jest szansa że nie będę mogła wszystkiego zrobić. Jednym słowem mogę na bok odłożyć bloga nie specjalnie. Jak już się przyzwyczaję to będę próbowała dwa wpisy tygodniowo robić. 
 

2-Wrzucać rzeczy które ja kocham
Jeżeli ja tego nie uwielbiam to czemu mam to wrzucać? Bym sama to przeczytała czy tylko wrzucam żeby coś się pojawiło? W rzeczywistość trudno czasami tą inspiracje złapać więc spróbuje najczęściej ją znajdywać.


3- Pozostać zmotywowana 
Jestem pewna że nie jako jedyna wracam do domu w Piątek i automatycznie nic mi się nie chce robić. W tym roku raczej mi będzie łatwiej tego pozbyć bo coś w każdą Sobotę będę robiła. Ogólnie chce się cieszyć i spędzać dobry czas robiąc to co uwielbiam.  


4- Zmieniać miejsce zdjęć
Bardzo będę próbowała to zmienić dla tego że te same miejsce w zdjęciach się robi nudne. Też fakt że mój garden nie jest taki niesamowity i wszyscy już widzieliśmy go z milion razy.


5- Używać Lookbook
Ja ogólnie uwielbiam Lookbooka ale nie wiem czemu o wiele mniej używam od na przykład instagrama. Chce to zwyczajnie poprawić i więcej z tego Lookbooka korzystać. Comments

 1. the print on your skirt is so cute!

  www.prettyinleather.net

  ReplyDelete
 2. You look so cool !
  xoxo,

  www.atwednesdaysiwearpink.blogspot.pt

  ReplyDelete
 3. Love your boots super cute!!

  - Avalon from simplyavalon.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. Happy New Year! Looking pretty as always! :)

  Love your goals.. also because they're so recognisable! ;-)

  I also want to post more regularly.. I wish it could be every week, but if I can make it 2 times a month, I will be happy. :)

  Good luck! And all the best for 2017!

  YouTube | Blog: Geekette in High Heels | Instagram

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you so much, Happy New Year to you as well :)
   Glad you like my goals, and good luck with posting on your blog lovely :)

   Delete
 5. Powodzenia w spełnianiu ich :D

  Zapraszam :
  unnormall.blogspot.com

  ReplyDelete
 6. I have a blogging schedule of one post a week and I did so well last year apart from one week when I did miss a post... I'm hoping for a full house this year!
  Aleeha xXx
  http://www.halesaaw.com/

  ReplyDelete
  Replies
  1. I hope I manage to do it this year :) Good luck with your blog :)

   Delete
 7. Życzę wytrwałości w Twoich postanowieniach!

  Pozdrawiam - http://izabiela.pl/

  ReplyDelete
 8. lovly coat
  http://www.melodyjacob.com/

  ReplyDelete
 9. love all these photos, the skirt is amazing!!

  www.londonstylegirl.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you so much, glad you like the skirt :)

   Delete
 10. As usual very interesting post) Have a good day)
  http://beyoutiful.com.ua

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you dear hope you have a lovely day too :)

   Delete
 11. Such a gorgeous outfit, you look beautiful and I'm loving your skirt!

  Your blogging goals sound great! I love your posts and always look forward to seeing your outfits :) Wishing you an amazing 2017 lovely!

  El xx

  www.elsfashionfix.co.uk

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you so much El! Glad you like the outfit :)
   Hope you have an amazing 2017 as well! Xx

   Delete
 12. piękne zdjęcia, ślicznie wyglądasz :) powodzenia w postanowieniach

  http://wooho11.blogspot.com/ - Zapraszam <3 Jeśli Ci się spodoba - zaobserwuj :* Na pewno się odwdzięczę :)

  ReplyDelete
 13. Przepiękne zdjęcia <2 Bardzo ładną masz spódniczkę :)
  Zapraszam http://natalie-forever.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuje Natalia, uwielbiam tą spódniczkę :)

   Delete

Post a Comment

Popular Posts